pátek 26. února 2016

Stránka podle střihu

Věřte nevěřte, přestože jsem nezískala v hlasování ani jeden hlas, byla jsem oceněná od design teamu pretty papers za prošívání stránky, obrovská radost. Pojďte se spolu se mnou podívat, jak na to :o)

Téma pro tuto stránku bylo padesát odstínů šedi. Když jsem si přečetla výzvu, naprosto mě nadchla, jenže když jsem se začala probírat mou zásobou papírů, zjistila jsem, že žádný šedý se u mě nevyskytuje, no abych to uvedla na pravou míru, žádná třicítková stránka (12"x12"), která by už nebyla rozstřihaná. To mě ovšem neodradilo, velmi rychle se mi v hlavě zrodil plán náhradního řešení. Shromáždila jsem všechny zbytky šedých papírů, které jsem měla ať už vzorované či jednobarevné a šlo se na věc.


Jako základ stránky jsem použila bílou hladkou stránku, která posloužila pouze jako podklad a v závěru je z ní vidět pouze 0,5 cm okraj. Mým záměrem bylo pokrýt celou stránku šedými trojúhelníky, které se měly paprskovitě rozbíhat z jednoho bodu, který jsem ovšem nechtěla mít na středu stránky. Použila jsem proto pomocný papír o rozměru 29 x 29 cm, abych si tím zajistila již zmiňovaný 0,5 cm okraj. Pomocnou čtvrtku, jsem si pomocí pravítka rozdělila na trojúhelníky, které jsem si očíslovala a následně celý papír rozstřihala na jednotlivé díly. Tímto jsem si vytvořila střih podle, kterého jsem nadále pracovala.



Jednotlivé dílky jsem začala přiměřovat ke zbytkům papírů a obkreslovat jeden za druhým. Dávala jsem si přitom pozor, abych při polohování jednotlivých trojúhelníčků, je ve snaze dostat na papír co nejúsporněji, je neobrátila lícovou stranou, která byla označená číslem dolů. Postupně jsem si dílek za dílkem skládala na podkladovou čtvrtku a hlídala, aby se nepotkaly dva stejně vzorované papíry vedle sebe.


Když jsem měla všechny dílky, začala jsem je lepit na podkladový papír, na kterém jsem si předtím tužkou předkreslila 0,5 cm okraj, abych se měla čeho držet. Dílky jsem lepila jen bojově, aby se mi při přišívání na stroji neposunuly. Přestože jsem se snažila trojúhelníky střihat o malinko menší, stejně byla potřeba poslední dílky přistřihnout, tak aby přesně pasovaly na místo. 


Hotový podklad jsem prošila, dílek vedle dílku po jejich dlouhých stranách, bílou nití na šicím stroji. Použila jsem delší steh než na šití, aby nebyl papír moc prosekaný. Okraje jsem malinko poohýbala, čímž se stala stránka více prostorovější. 



Fotku jsem podlepila bílým papírem, jehož okraje jsem otrhala ničítkem na papír  a za pomoci hřebíčků ji ještě připevnila na šedý papír. Fotku jsem umístila na střed ve kterém se potkávaly jednotlivé trojúhelníky.


Přestože anglickým textům moc neholduji, nemohla jsem si tento titulek odpustit "some memories never fade" v překladu "některé vzpomínky nikdy nezešednou" to se mi k té šedé prostě moc líbilo. A protože čeština je prostě čeština, nalepila jsem ještě žlutý komentář k fotce "malý rytíř" s chybějící diakritikou mi pomohla bílá gelovka :o)


Na závěr jsem ještě doplnila pár žlutých enamelek, které celou stránku neuvěřitelně rozsvítily. Žlutou barvu jsem zvolila jako doplňkovou kvůli použitému žlutošedému papíru od Teressy Collins, který je naprosto neodolatelný :o) 


Ještě malá ukázka toho, že nemusíte podle střihu dělat jen stránky, ale dá se použít i na přání. Toto jsem vytvořila, jako poděkování za hlídání naší fenečky.


Doufám, že jsem Vás nalákala a už si hledáte zbytečky papírů, které si přišijete :o)

Hezký den
 

středa 24. února 2016

Sesterské tvoření - sketch

Opět se nám po dlouhé době podařilo udělat si se sestrou scrapbookový dýchánek. Šak už bylo na čase, fotky se hromadí rychlostí světla, ale stránky nějak pokulhávají. Přestože, já se snažím a musím říct, že díky výzvám (challenge) na scrapbookých stránkách to celkem i jde, pořád je fotek nepoměrně víc :o)

Protože ani jedna jsme doposud neměly zkušenosti s tvořením podle sketche rozhodli jsme se, že tuto skutečnost změníme. Co je to sketch, ptáte se? Pro nezasvěcené malá definice: Je to nákres stránky, který obsahuje rozvržení papírů, fotografií, textu, ozdob. 

Scrapbook Sketch:

Myslely jsme si, že za nás předloha všechno vyřeší a proto bude naše práce jednodušší a rychlejší, když nebudeme muset přemýšlet, kam co nalepíme. To jsme se ale šeredně mýlily :o) Protože to, že má člověk vybraný sketch ještě neznamená, že půjde práce rychle od ruky. Řešení kompozice nám to sice ulehčilo, ale zase vyvstaly další problémky (nic s čím bychom si neporadily), které nám práci výrazně zpomalily a to vybrat papíry, tak aby k sobě ladily a k nim ještě napasovat fotky nebo snad vybrat fotky a k nim ladící papíry. Ať už tak či tak, jednotlivé papíry jsme převracely tam i zpět pořád dokola, kombinovaly, diskutovaly, přeskládávaly asi hodinu, než jsme si obě nastřádaly hromádku, se kterou jsme se rozhodly pracovat :o)


Sketch, který jsme si vybraly, nabízel dvě možnosti zvolení fotografie. A to bychom nemohly být sestry, abychom si každá nevybrala tu svou :o) Ráďa použila jednu fotku na výšku a já dvě fotky na šířku. Zatím, co sestra měla fotografii vybranou hned, já měla hromadu fotek a postupně jsem výběr zúžila jen na dvě.


Po důkladném probrání všech našich scrapbookových zásob a naskládání hromádky,toho co použijeme, jsme se konečně mohly pustit do stříhání, skládání a lepení. V této fázi už jde opravdu práce rychle od ruky. Prostě a jednoduše se řídíte rozložením sketche a pokud se Vám něco nepozdává, tak to prostě vynecháte nebo změníte:o)


Práci jsme si obě užily, jak dokládají i naše závěrečné fotky. Myslím, že můžu mluvit i za sestru, když řeknu, že práci podle sketche vřele doporučujeme.


Ještě jednou přikládám obrázek sketche, abyste mohli porovnat naše výtvory :o)

 Scrapbook Sketch:




Ráda si v komentářích přečtu, jaké jsou Vaše zkušenosti s tvořením podle sketche :o)
Hezký den

pondělí 15. února 2016

instagramové album 2. část

V listopadovém článku isntagramové album za pár kaček jsem se Vám pochlubila, jak si tato malá alba tvořím sama. Nedostala jsem se ovšem k tomu, jak takové album obalit, aby vypadalo, jako koupené a zároveň Vám ladilo tematicky k fotkám, které do něj budete vkládat. V dnešním článku bych Vás chtěla krok za krokem seznámit s tím, jak vytvořit pro album překrásný kabátek, přesně podle Vašeho vkusu :o)

Co budeme potřebovat:
barevné papíry podle Vašeho vkusu
širokou oboustrannou lepící pásku
kovové rožky (které jsem koupila v galanterii)
glossy accents nebo herkules
nůžky
svorky
pravítko
tužku
kleštičky


Postup:
Vybereme si papíry, budeme potřebovat na vnější přebal nějaký vzorovaný a na vnitřní jednobarevný nebo bílý klidně i strukturovaný.
Rozměry papírů jsou:

  • vnější obal: 23 x 17,5 cm 2x a pak pruh na hřbet 20-23 x 13-16 cm záleží na osobním vkusu
  • vnitřní obal: 25,5 x 13,2 cm a 14,5 x 13,2 cm
Pokud si budete chtít obalit album vlastních rozměrů, tak si naměřte papír podle alba, nezapomeňte na okraje k přehnutí nejméně 1,5cm široké.


Celé album si z vnější strany polepíme širokou oboustrannou lepicí páskou. Když budeme dávat pásku přes hřbet, musí být album zavřené.


Nachystáme si papíry na přebal, v tento moment je důležité si rozmyslet, jak bude vypadat hřbet alba, vzhledem k tomu, že na hřbetu se budou spojovat dva papíry, tak abychom spoj překryli. 


Můžeme pruh nalepit hned a přišít jej pro lepší odolnost na šicím stroji, nebo jeho okraje ozdobíme bordurovou děrovačkou a pak je jen přilepíme dodatečně, v tomto případě doporučuji glossy accent pro pevnost spojení.

V případě, že budeme mít hřbet přišitý k oběma koncům, je práce jednodušší. Odlepíme ochrannou vrstvu z pásky a album přilepíme jednou strannou doprostřed papíru tak, aby nám okolo zůstal okraj 1,5 cm široký. Poté album zavřeme. A postupně přilepíme část přes hřbet a druhou stranu alba. Pokud bychom album nechali při lepení otevřené, nedalo by se již poté zavřít nebo by se nám papír při zavírání potrhal.

V případě, že budeme hřbet lepit na závěr. Nalepíme nejprve jednu stranu alba, nezapomene, že album musí být zavřené při přehýbání části přes hřbet a poté přiložíme druhou část papíru na hřbetu a přilepíme druhou stranu. Pokud máme na papíře nesouměrný vzor, pozor na to, abychom jej nenalepili opačně než první stranu :o) Po nalepení nám zůstanou 1,5 cm široké okraje.


Tyto kraje zahneme dovnitř alba a přilepíme, nezapomeneme pěkně vypracovat rožky. Podotýkám, že postup jsem si vypracovala podle sebe, tak snad si nějaká vazačka knih nerve vlasy z hlavy nad mým postupem :o)


Když ohýbáme okraje dovnitř, musíme si dát pozor kolem kroužkové vazby, kde je potřeba papír zastřihnout co nejblíž.


Do vnitřní části alba, opět nalepíme oboustrannou lepicí pásku.


Na ni nalepíme vnitřní díly, nejprve zasuneme kratší část pod kroužky a poté teprve odlepíme ochrannou fólii z lepicí pásky. Okraje, kde se potká papír s papírem přilepíme glossy accent pro pevný spoj pojistíme vše sponkama :o)


Pokud jsme nelepili hřbet zároveň s vnější stranou, teď je čas na to jej nalepit. Polepíme jej oboustrannou lepicí páskou a okraje opět glosíkem, pracujeme rychle,protože lepidlo rychle zasychá. Přikládáme na střed hřbetu a poté zahýbáme přes okraje na přední a zadní stranu.


Posledním tečkou jsou kovové rožky, které je dobré připevnit přes hadřík, aby Vám nevznikly od kleští otisky. Nejen, že ochrání rohy alba, ale také je zamaskují, pokud se Vám nepodařily zrovna nejlépe oblepit :o) 


V železářství jsem si sehnala i rámečky na popisky, takže jsem si jím odekorovala i hřbet alba. Už se těším, až do něj začnu tvořit své narozeninové vzpomínky :o)


Snad jsem Vás nalákala a brzy si taky vyrobíte své album.

Hezký den