sobota 14. května 2016

Látková knížka pro miminko

Quiet book

Když jsme dostali první miminkovskou knížku, jednalo se o klasickou umělohmotnou. Prcek ji milovala, ale mě ta umělotina k srdci moc nepřirostla, je sice praktická, snadno omyvatelná, ale jinak nic víc.

Rozhodla jsem se ušít pro Šimonka knížku, která bude víc rozvíjet jeho jemnou motoriku a na pohmat bude příjemnější a nabídne mu více podnětů nejen vizuální. Chtěla jsem, jak já s oblibou říkám "žužlací knížku". Prostě jsem toužila pro svého tříměsíčního synka pořídit nějakou knížku, kterou když oslintá, popřípadě na ni ublinkne, tak ji jednoduše vezmu, hodím do pračky a operu. Rozhodla jsem se pro látkovou knížku, na trhu mi nic nevyhovovalo a když už jsem na něco narazila, tak se mi cena zdála dosti neúnosná.


A tak jsem si jedno krásné odpoledne, kdy prcek vychrupkával sedla k šicímu stroji a dala se do práce. Protože mám chlapečka, rozhodla jsem se pro domácí zvířata. Chtěla jsem si práci co nejvíce zjednodušit, takže jsem velmi stylizovala, na druhou stranu, každé zvířátko má nějaký ten prvek, který byl příjemný pro malé prstíčky. Vystačila jsem si opravdu s málem, potřebovala jsem zbytky různobarevných a různě strukturovaných látek, pár stužek, knoflík, kulatou gumičkou a zbytky vlny a kulatých šňůrek, pískátko.

Na papíře jsem si udělala rozkres a dala se do stříhání a šití. Jednotlivá zvířátka, jsem na stránky přišívala entlovacím stehem, práce mi šla opravdu pěkně od ruky. Tvary jsem volila co nejjednodušší bez zbytečných detailů. Celkem má knížečka 4 listy tedy 8 zvířátek. A teď už si můžeme jednotlivá zvířátka představit.

Titulní stránka - kačenka se šustícím křidélkem, vlnky na rybníčku jsem vyšila na šicím stroji a očičko domalovala textilním černým fixem. Uvnitř stránky je schované pískátko, které má imitovat zvuk kačky :o)


První dvoustrana se skládá z neobvyklé dvojice. Najdete na ní  pejska s boudou a prasátko.


Pejsek je na vodítku a může se schovat do boudičky. Musím uznat, že to byla nejvíc oblíbená stránka, pejsek byl pravidelně zmáčen slinami malého Šimonka a všem jeho nátlakům, vždy odolal :o)

 

Prasátko je malinko vycpané vatelínem, má natahovací ocásek, odklápěcí uši a místo rypáčku velký knoflík a hned po pejskovi to bylo nejoblíbenější zvířátko. Knoflík hrál prim a já jsem ráda, že jsem si dala tu práci jej pořádně přišít, aby odolal silným malinkým prstíčkům.


Uprostřed  knížečky našly své místečko kočka s ovečkou.


Kočka má opět odklápěcí ouška, je ušitá z dětského plyše, který imituje hebkost srsti. Jedinou dominantou jsou fousky z kulaté šňůrky.


Ovečka je udělaná z látky, která imituje vlnu, obšitá je opět ozdobným stehem na šicím stroji a detaily jsou dokresleny černou textilní fixou.


Na poslední dvoustraně je koník a kravička.


Koník je velmi zjednodušený, hlavní prim hraje bujný ocásek a hříva z vlny.


Kravička je z bílé látky dokreslena černou fixou, tlamičku má vycpanou a odklápěcí, ouška jsou ze složené stuhy a na krku se jí kolébá pořádně zabezpečená rolnička, jediná drobná součást, kterou by mohl prcek spolknout. Vědoma svého prohřešku jsem rolničku kontrolovala pro případ, že by se náhodou měla uvolnit, abych ji mohla odstranit. Musím uznat, že jsem přišívala opravdu kvalitně a díky tomu, že je na krátké a pevné stužce odolala malým prsíčkům naprosto spolehlivě :o) Ocásek kravičky přečnívá z knížky ven.


Osmým a posledním zvířátkem na zadní straně knížky je slepička. Má rozklápěcí zobák a bujný ocas,  kterým by se mohl pyšnit jakýkoliv kohout, no prostě jde o drůbež a záleží na úhlu pohledu :o)


Knížečka je na zapínání na umělohmotný cvoček, uprostřed vrchní části je poutko na provlečení umělého očka, aby se knížka dala připevnit ke kočárku nebo autosedačce.


Přestože už uplynulo hodně vody od doby, kdy hrála tato hračka prim, ještě pořád ji máme založenou mezi ostatními knížkami a čas od času si na ni Šimonek vzpomene a vytáhne ji. Očividně mu má ještě pořád co nabídnout přesto, že už jsou mu dva roky. 

A protože byla doba, kdy jsme bez ní nemohly odejít z domu, není divu, že budila knížečka všude pozornost. Nechala jsem se přemluvit a vytvořila jsem na zakázku dvě knížky pro holčičky. Zakládám si na tom, aby vše co dělám byl originál, snažila jsem se v knížkách udělat malé změny. Ale nebojte, už nebudu v popisu tak detailní, přikládám jen obrázky :o)


A jak jste na tom vy, jaké hračky preferujete pro své děti nebo jim je také šijete? Budu ráda, když se se mnou podělíte o své zkušenosti v komentářích.

Hezký den

Žádné komentáře:

Okomentovat